Yukleniyor...
Tarihçe
     
   
     
 
   
Türk Kızılayı Tarihine Hoşgeldiniz
 Hakkımızda


Türk Kızılayı Arşivi, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan günümüze kadar geçen dönemini yansıtan bir niteliktedir. 1868 ‘de Derneğin kurulmasını takiben, Türk-Yunan Savaşı ile başlayan, ardından Trablusgarp, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ile devam eden ve Kurtuluş Savaşı’yla son bulan döneme ait binlerce belge arşivimizde bulunmaktadır. Cephede ve cephe gerisinde gerçekleştirilen faaliyetler; ki geniş bir yelpazede değerlendirilebilecek öneme haiz; yurtiçi ve yurtdışı çalışmalar ve ilgili kurumlarla ortak çalışmalar, Hilal-i Ahmer’in sosyal hayata katılımı gibi konular bu dönemin incelenmeye değer kesitlerinin en önemlilerinden sadece bir kaçıdır.
Cumhuriyetin kuruluşundan itibarenden de cemiyetin adım adım sosyal ve ekonomik hayata katılımı ve yükselen ivmesi arşivimizden takip edilebilecektir. Kuruluştan 1928 yılına kadar geçen döneme ait eski yazı arşivin tasnifi 2010 yılının sonunda tamamlanarak araştırmacılara açılmıştır.
1928
yılı sonra yeni yazı döneme ait belgeler üzerinde tasnif projesi devam etmekte olup projenin sonucu sitemizden duyurulacaktır.

Kızılay Arşivinin, tarih ile ilgilenen tüm araştırmacı ve akademisyenler için yeni bir bakış açısı getireceğini, yapılacak olan araştırmalar sayesinde tarihimize yeni bir pencere açacağını düşünmekteyiz. (Güncelleme 15.08.2011)
Bu içerik 12229 defa okunmuştur...